Bedrägerier SMS-lån

2011-02-13

Senaste tiden har ett antal personer drabbats av att någon begärt ut ett nytt SIM-kort till företagets mobilabonnemang och därefter lyckats få ett flertal SMS-lån. Anledningen till att det drabbat företagsabonnemang i första hand är säkerligen för att samtliga uppgifter som behövs i lånesammanhang är lättare att komma över när det gäller företag.


Var uppmärksam på om telefonen slutar fungera och kontakta omedelbart operatören. Eftersom bedragarna är tvungna att svara i telefonen om någon av kreditgivarna ringer kan också vänner och bekanta slå larm när dom ringer rätt nummer men ändå kommer till fel person.
Att någon kan begära ett nyt SIM-kort och se till att detta inte kommer till den rätta mottagaren framstår som mycket märkligt.


Kommentera

Namn *
E-post *
Meddelande *